پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/razavimet2/domains/razavimet.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).
چاپ

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان خراسان رضوی، عراقی زاده روز یکشنبه در جریان دیدار با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان رضوی گفت: بر اساس شاخص 'SPI'  از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون بیشتر شهرستان های خراسان رضوی با خشکسالی مواجه بوده اند.
وی ادامه داد: در این چارچوب شدت خشکسالی در خراسان رضوی شامل پنج وضعیت خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط ، ضعیف و نرمال طبقه بندی شده است. بر این اساس هم اکنون حدود 15 درصد مساحت استان در وضعیت خشکسالی بسیار شدید و شدید قرار دارد. خشکسالی بسیار شدید نیم درصد از مساحت خراسان را فرا گرفته است. 
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: همچنین 53 درصد از مساحت استان در وضعیت خشکسالی متوسط و 29 درصد در وضعیت خشکسالی ضعیف قرار دارد. 
وی در ادامه از کاهش 35 درصدی بارندگی در خراسان رضوی نسبت به دوره آماری بلندمدت خبر و ادامه داد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 135 میلیمتر باران در خراسان رضوی باریده که نسبت به پارسال 28 درصد کمتر است. 
عراقی زاده افزود: طی این مدت در شهر مشهد 182 میلیمتر باران باریده که آن هم نسبت به دوره آماری 28 درصد کاهش نشان می دهد. 
وی بیشترین کاهش بارندگی را در میان شهرستان های خراسان رضوی مربوط به تایباد ذکر و بیان کرد: میزان بارش باران در تایباد در سال زراعی جاری 62 درصد نسبت به مدت بلندمدت کمتر شده است. 
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی ادامه داد: کمترین کاهش میزان بارندگی نسبت به سال گذشته در شهرستان های خواف، نیشابور، سبزوار و گلمکان ثبت شده است. 
وی همچنین گفت: سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در اطلاع رسانی اخبار هواشناسی همواره با سرعت و صحت در اطلاع رسانی نقش مهمی در آگاه سازی مردم و دستگاه های ذیربط داشته است.
عراقی زاده افزود: هواشناسی با مشکلات و مسائل مختلفی به لحاظ کمبود تجهیزات هواشناسی در بخش های مختلف روبروست که امیدواریم با انعکاس این معضلات چاره اندیشی اساسی صورت گیرد.
میانگین سالانه بارندگی در کشور حدود 240 میلیمتر و در خراسان رضوی 206 میلیمتر است.