پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/razavimet2/domains/razavimet.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).
چاپ

به گزارش روابط عمومی هواشناسی خراسان رضوی، به منظور ارتقاء آگاهی کشاورزان از سامانه مدیریتی تهک، جلسه توجیهی با حضور مسئولین و کارشناسان روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان دوشنبه 97/2/24 در محل سالن کنفرانس اداره کل برگزار شد.

عراقی زاده مدیرکل هواشناسی استان با بیان اهمیت روابط عمومی ها در سازمان جهت معرفی هواشناسی، افزود: هدف سامانه مدیریتی تهک انتقال داده و اطلاعات هواشناسی به کاربران در جهت افزایش بهره وری و کاهش خسارت در بخش های مختلف کشاورزی می باشد.

در ادامه، اسکویی رییس هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور ضمن معرفی خدمات سازمان هواشناسی، درخصوص سامانه مدیریتی تهک، اهداف، چشم اندازها، نتایج و بازخوردها مطالبی ارایه نمود.

رهنما دبیر تهک استان ضمن اشاره به اهمیت هواشناسی و خدمات آن، عملکرد هواشناسی را در اجرای سامانه تهک قابل تقدیر دانسته و افزود: هواشناسی کشاورزی می‌تواند با مطالعه دقیق هر یک از گونه‌های گیاهی و آفات مرتبط با آنها در شرایط آب و هوایی منطقه به یاری کشاورز آمده و او را در مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و مقابله با آفات یاری رساند. با توجه به اهتمام خودکفایی در راستای اقتصاد مقاومتی از طریق ایجاد امنیت غذایی کشور، داده‌های هواشناسی و کاربرد آنها در توسعه کشاورزی به ‌ویژه در تولید محصولات راهبردی، از اهمیت بالایی برخوردار می‌شوند. برای پیشگيری از افت کمی و کیفی محصولات کشاورزی، کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی جوی، بر طرف کردن ضعف سیستم‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری از اتلاف زمان، انرژی و منابع مالی به‌دلیل سهل‌انگاری یا نداشتن کارآیی کارکنان مؤثر در تولید محصولات هواشناسی کشاورزی، اهمیت پرداختن به ایجاد سامانه‌ ای برای ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی است. این سامانه دارای بخش‌های شناسایی کاربران نهایی، نیازسنجی، تهیه داده و محصول، سامانه‌های توزیع داده و محصول (بر اساس هر گروه کاربری)، ظرفیت‌سازی (آموزش در درون و برون‌سازمان)، نظرسنجی و بازخورد و مستندسازی است.

در پایان حاضرین در جلسه از مرکز پیش بینی بازدید بعمل آورده و با مراحل مختلف آن آشنا شدند.