پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/razavimet2/domains/razavimet.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).
چاپ

به گزارش روابط عمومی هواشناسی خراسان رضوی، دکتر سید جواد رسولی در گفت ‌و گو با ایسنا اظهار کرد: وضعیت بارش در استان خراسان رضوی از اول مهرماه سال زراعی جاری تا دهم اسفند ماه، حاکی از این است که استان خراسان رضوی نسبت به دوره‌ آماری ۴۹ درصد کاهش بارش داشته و مقدار بارندگی به طور متوسط در این استان ۸.۵۱ میلی متر بوده که  نسبت به سال گذشته شاهد کاهش ۵۴ درصدی بارش بوده ‌ایم.

وی با بیان اینکه در کل استان وضعیت بارندگی نسبت به سال گذشته و نسبت به دوره‌ آماری کاهش داشته است، اظهار کرد:  بیشترین کاهش بارش در شهرستان جغتای با ۲۶.۹ میلی‌متر بارش بوده که نسبت به دوره‌ آماری ۷۳ درصد کاهش بارندگی داشته است. رتبه بعدی را شهرستان نیشابور با 1.34 میلی ‌متر بارش دارد که ۷۲ درصد نسبت به دوره‌ آماری کاهش بارش داشته است.

دکتر رسولی گفت: همچنین شهرستان سبزوار با ۳.۳۱ میلی ‌متر بارش رتبه‌ بعدی را دارد که این شهرستان، ۶۹ درصد نسبت به دوره‌ آماری کاهش بارندگی  داشته است.  شهرستان مشهد از اول مهرماه تا ۱۰ اسفند، ۲.۴۳ میلی ‌متر بارندگی داشته که نسبت به دوره‌ آماری ۴۳ درصد و نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد  کاهش بارندگی در این شهرستان مشاهده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که علت اینکه امسال زمستان گرمی داشتیم چه بوده است؟ گفت: در تغییر اقلیم که به دنبال گرمایش زمین اتفاق می‌افتد، بحث ناهنجاری ‌های اقلیمی مطرح است. به گونه‌ ای که در اول سال زراعی یعنی در سه ماهه‌ پاییز، شاهد سردی هوا بودیم و طی سه ماه پاییز، وضعیت متوسط دما در کل استان خراسان رضوی ۱.۷ درجه سانتی‌ گراد نسبت به دوره‌ آماری سردتر شده و متوسط دمای استان در فصل پاییز ۱۰.۷ درجه‌ سانتی گراد بوده که نسبت به سال پیش ۱.۶ درجه سانتی ‌گراد سردتر شده است.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی بیان کرد: وضعیت دما در ماه ‌های مختلف حاکی از این است که در دو ماه‌ اخیر، دمای هوا به نحوی افزایش پیدا کرده که در ماه‌ های مختلفی همچون، دی و بهمن روال‌ افزایش دما تغییر پیدا کرده و در دی ماه وضعیت دما، حاکی از این بود که به طور متوسط، هرچند میانگین دما نسبت به دوره‌ی آماری کاهشی بوده، اما دماهای حداکثری افزایشی بوده‌اند و نسبت به دوره‌ آماری متوسط دمای حداکثر ۲.۸ سانتی‌گراد افزایش داشته است.

دکتر رسولی ادامه داد: دمای حداقل در استان خراسان رضوی به طور متوسط کاهشی بوده است؛ بنابراین دمای حداکثر استان خراسان رضوی در دی ماه افزایش، و دماهای حداقل این استان تقریبا حدود ۰.۹ درجه کاهش داشته است.

وی افزود: همچنین در بهمن ‌ماه روال افزایش دما به نحوی بود که هم در حداقل و هم در حداکثر دما افزایش پیدا کرده و به طور متوسط دمای حداکثر در بهمن‌ماه ۵.۲ درجه سانتی ‌گراد دمای بهمن ماه، افزایش پیدا کرد و میانگین دمای بهمن ماه ۳.۱ درجه سانتی گراد افزایش پیدا کرده بود. میانگین دما در خراسان رضوی به ۷.۹ درجه سانتی گراد رسید که نسبت به دوره‌ی طولانی مدت ۳.۱ درجه سانتی گراد افزایش پیدا کرد؛ در نتیجه  افزایش دما در ماه‌ های دی و بهمن و کاهش دما در فصل پاییز باعث شد که وضعیت ناهنجاری ‌های اقلیمی یا بی‌هنجاری ‌های اقلیمی را داشته باشیم.

دکتر رسولی خاطر نشان کرد: در تغییر اقلیم همیشه این گونه نیست که روند افزایش و کاهش بارندگی داشته باشیم. در بعضی از سال ‌ها مثل دو سال اخیر ممکن است، مقدار بارندگی افزایش پیدا کرده ولی در سال ‌های دیگر مقدار بارندگی ‌ها کاهش پیدا کند. دلایل اصلی و عمده‌ تغییرات دما و بارندگی، از افزایش گازهای گلخانه ‌ای و افزایش دی اکسید کربن ناشی می‌شود و گرمایش زمین را ایجاد می‌کند که تاثیر عمده‌ گرمایش زمین تغییر اقلیم است؛ بنابراین تغییرات اقلیمی، ناهنجاری ‌های اقلیمی را به همراه می‌آورد و باعث می‌شود که ما پاییز سرد و زمستان گرمی داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی در پایان افزود: پیش‌بینی‌ می‌شود که در ماه‌ های اسفند، فروردین و اردیبهشت به طور متوسط بارندگی ‌ها نرمال تا بیشتر از نرمال خواهد بود که این بارندگی‌ ها در جنوب استان بیشترب ه صورت بارندگی ‌های نرمال و در شمال و شمال غرب استان، بیشتر از نرمال خواهد بود.