پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/razavimet2/domains/razavimet.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).
چاپ

به گزارش روابط عمومی هواشناسی خراسان رضوی، دکتر جواد رسولی رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مشهد، با اشاره به اینکه امسال شاهد بهار زودرس بودیم گفت: بارندگی خراسان رضوی از اول مهر ماه تا اول اسفند ۵۱.۷ میلی متر بوده است که نسبت به دوره آماری سه دهه اخیر ۴۴ درصد کاهش بارندگی داشته ایم و همچنین میانگین دمای خراسان رضوی اول مهر ماه تا اول اسفند به طور متوسط ۸.۹ سانتی گراد بوده که نسبت به دورآماری سه دهه اخیر ۰.۳ سانتی گراد سردتر شده است.

 او افزود: بارندگی سه ماه آتی خراسان رضوی نرمال تا بیشتر از نرمال پیش بینی شده است. همچنین میانگین دمای هوا در این مدت بین یک تا یک و نیم درجه گرم تر می شود.

 رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در سال ‌های اخیر شاهد کاهش بارندگی و افزایش دما بودیم ادامه داد : در طول چهار دهه اخیر به طور متوسط دمای خراسان رضوی در هر دهه ۰.۶ سانتی گراد افزایش و میانگین بارندگی به طور متوسط یک میلی‌متر در هرسال کاهش داشته است.

دکتر رسولی به گرم شدن کره زمین و ارتباط آن با تغییر اقلیم اشاره و بیان کرد : تغیرات اقلیم بیشتر ناشی از افزایش گاز‌های گلخانه ‌ای بوده که این گاز‌ها شامل دی اکسید کربن، متان، دی اکسید نیتروژن و فلورکلرو کربن است.

او تصریح کرد: تغییر در بخش ‌های انرژی، صنعت، جنگل زدایی، کشاورزی، حمل و نقل و، ساختمان سازی و... باعث افزایش گاز‌های گلخانه‌ ای شده که مهم‌ترین عامل تغییر اقلیم است. اگرچه با تغییر اقلیم نمی توان مقابله کرد، اما می‌توان آن را مدیریت کرد.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی خراسان رضوی به نقش انسان در سازگاری با تغییر اقلیم اشاره و تأکید کرد: ما می توانیم با کاهش انتشار گاز‌های گلخانه ‌ای به محیط و سازگاری با آن تغییر اقلیم را مدیریت کنیم و بهترین کاری که هر شهروند برای کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای می‌تواند انجام دهد، مدیریت کاهش سطح انرژی استفاده شده در زندگی روزمره و کمک به افزایش فضا‌های سبز و درختکاری است که افزایش اکسیژن در محیط را به دنبال دارد.