پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/razavimet2/domains/razavimet.ir/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).
چاپ

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان خراسان رضوی، فرودگاه مشهد به دلیل موقعیت جغرافیایی ‌اش همواره با مشکلات جوی نظیر گرد و خاک یا مه ‌آلود بودن هوا مواجه است. در کنار این مشکلات، نبود سامانه ‌های پیشرفته هواشناسی سبب می‌شود در برخی ساعات بسیاری از پروازهای ورودی به این فرودگاه یا خروجی از آن یا کنسل شوند یا با چند ساعت تأخیر روبه‌رو باشند. چندی پیش، مدیرکل هواشناسی استان درخواست داده بود سیستم‌ های موجود در ایستگاه هواشناسی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد بروزرسانی شوند. اکنون این اتفاق افتاده است و به ‌زودی با بهره ‌برداری از این دستگاه شاهد کاهش تأخیرها یا کنسلی پروازها خواهیم بود. 
دکتر محسن عراقی ‌زاده در گفت‌ و گو با شهرآرا گفت: سازمان هواشناسی یک مدل دستگاه هواشناسی به نام آر ‌وی‌ آر را با قیمت 5 میلیارد تومان خریداری و در اختیار اداره کل هواشناسی استان قرار داده که این دستگاه در فرودگاه مشهد نصب شد. بر اساس برنامه‌ ریزی‌ ها، تا هفته آینده استفاده از این دستگاه عملیاتی خواهد شد و اطلاعات آن در اختیار خلبانان و برج‌ مراقبت فرودگاه مشهد قرار می‌گیرد.

وی به نحوه کار این دستگاه اشاره کرد و گفت: کارایی این دستگاه همان کارایی اقدامات ما به صورت دستی و سنتی در بخش دیدبانی است با این تفاوت که اطلاعات بسیار دقیق ‌تر به دست می‌آید و خلبانان و برج مراقبت به شکل بهتر و دقیق‌تری می‌توانند تصمیم‌گیری کنند. وی افزود: امیدواریم با عملیاتی شدن استفاده از این دستگاه، از تأخیر و کنسل شدن پروازهای خروجی و ورودی در فرودگاه مشهد جلوگیری شود.
مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه علاوه بر این دستگاه باید برخی از دستگاه‌ های دیگر هم بروزرسانی شوند ابراز امیدواری کرد: در این مورد، استانداری و دیگر دستگاه ‌های متولی که همکاری خوبی با ما داشته‌اند همچنان کمک‌ حال ما باشند.

نبود رادار هواشناسی در مشهد
وی در ادامه سخنان خود باز هم به موضوع قدیمی نبود رادار هواشناسی در مشهد اشاره کرد و گفت: متأسفانه در حالی که چند استان این سامانه راداری را نصب کرده ‌اند و در حالی که از 3 سال گذشته مطالعات و جانمایی نصب این دستگاه در مشهد انجام شده و کوه ‌های خواجه‌ مراد واقع در رو‌به‌روی بهشت‌رضا برای نصب این دستگاه در نظر گرفته شده است، هنوز در استان رادار هواشناسی نداریم و تأکید کرد: با نصب این دستگاه به طور قطعی اطلاعات هواشناسی دقیق‌تر به دست ما می‌رسد و در موارد بحرانی نظیر سیل و طوفان ‌های ناگهانی می‌توان پیش‌بینی دقیقی انجام داد.